Kitaplar Öyküler Etkinlikler

Kitap , okuma, , çocuk kitapları , romanlar , anılar, edebiyat sohbetleri , sanatçılarla söyleşiler , fotoğraf , edebiyat , çocuk eğitimi üzerine üzerine dokunmak istediğimiz herşey

5 Temmuz 2010 Pazartesi

Füsun Akatlı'yı Uğurlarken


Nasıl üzüldüm anlatamam. Türk Edebiyatımızın zarif bir hanımefendisi, değerli bir eleştirmen ve dramaturg , yazar sevgili Füsun Akatlı'yı kaybettiğimiz haberi düştüğünde yüreğim cız etti.
Kırmızı Yayınları'nca verilen sevgili Hulki Aktunç'un Sönmemiş Dizeler adlı yapıtıyla kazandığı 2010 Metin Altıok Ödülü töreninde dinlemiştim en son sevgili Füsun Akatlı'yı. Daha önce de, kadın yönetmenlerden Bilge Olgaç fotoğraf sergisinin de olduğu Abidin Dino etkinlikleri'nde Fransız Kültür Merkezi'ndeydi. Yine Fransız Kültür Merkezi'nde Leyla Erbil etkinliği'ndeydi. Bir kez de Bilgi Üniversitesi'ndeki Leyla Erbil Sempozyumu'nda da vardı sanırım.Son olarak katıldığım Kadın Eserleri Kütüphanesi'nin Koç Müzesi'nde Fenerbahçe Vapuru'nda düzenlediği ve sunuculuğu yazar Tülin Tankut'un yaptığı "Leyla Erbil Ve Vapur" etkinliğinde gözlerim aramıştı Füsun Hanım'ı da soramamıştım.Kim derdi ki gidiverecek 66 yaşında veda edecek bu dünyaya hem de sevgili bir dostunun Tomris Uyar'ın ayrıldığı bir başka 4 Temmuz' da.Çok güzel sözcükler yazmak isterim kendisine, o güzel sözcüklerle uğurlamak isterim. Füsun Hanım ile karşılıklı olarak pek konuşma şansım olmadı ama hep okudum ve dinledim. Geçen akşam bazı bölümler okumuştum “Kültürsüzlüğümüzün Kışı” adlı kitabından, içindekiler kadar adını da çok sevdiğim kitabından. Kendisiyle zihinsel olarak konuşmuş, kitabın üzerine notlar yazmıştım. Oysa değerli yazar o sıralarda hastanede belki de yaşam mücadelesi veriyormuş. İşte yaşamın dayanılmaz trajikliği...Sivas Kırımı'nda yitirdiğimiz değerli şair Metin Altıok ile yaşamı paylaştıklarını da bilmiyordum, tek kızının Zeynep Hanım olduğunu da. Ne acılar çekmiştir. Metin Altıok Ödül Töreni'ne değerli bir juri üyesi olarak ve 93'ün acılarınıderinden duyan bir edebiyatçı olarak katıldığını sanıyordum.Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, bir süredir tedavi gördüğü İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde vefat eden yazar, edebiyat ve tiyatro eleştirmeni Füsun Akatlı için başsağlığı mesajı yayınlamış.

TGC Yönetim Kurulu adına yapılan yazılı açıklamada, ''TGC Sedat Simavi Ödülleri Edebiyat Dalı Seçici Kurul üyesi olan ve Sedat Simavi Ödülleri'nin saygınlığının sürdürülmesinde önemli katkıları bulunan Doç. Dr. Füsun Akatlı'yı (66) yitirmenin üzüntüsü içerisindeyiz. Akatlı'nın ailesine ve edebiyat dünyasına başsağlığı diliyoruz'' denilmiş.Ben de buradan ışıklar içinde yatsın diyorum.

Kitaplarında yazdıklarının dışında, ödül töreninde, kürsüdeki ve sevgili Leyla Erbil'in yanındaki bir dostu olarak anımsayacağım, onca zerafetiyle ve duman rengi , o kendisine çok yakışan şık elbisesiyle, boynundaki kolyesiyle, acılarını saklayan o tatlı gülümsemesiyle ve sözcükleriyle. Keşke bunları daha önce yazabilseydim ama, jüride olduğunu okuyunca, haber yapmaktan çekinmiştim. Keşke aldırmasaydım, yazsaydım. Çok zariftiniz sizler ikiniz birer prenses gibiydiniz o gün, hatta yanyana oturan iki kraliçeydiniz çağdaşlığımızın  kraliçeleriydiniz, sevgili Leyla Erbil ve sevgili Füsun Akatlı yanyana... Ah o gün Yaşar Kemal'e de Üç Silahşörler belki de Şövalye benzetmesi yapınca, “Bak ne kadar genç delikanlısın,” diyorlar demişti yanılmıyorsam . Bunları saklamamalı söylemeli. Yaşamdan ardımıza kalan tatlı sözcükleri ve anları anlatmalı zamanında... .

..Işıklar içinde yatsın Sevgili Füsun Akatlı ve sevenlerine, dostlarına, geride kalan yakınlarına dayanama gücü ve sabır diliyorum tüm kalbimle.

Güle güle sevgili Füsun Akatlı.

ezgiumut 2010 Temmuz 5

NOT Füsun Akatlı, Çarşamba günü saat:10.30'da Harbiye Muhsin Ertuğrul sahnesinde düzenlenecek tören ve sonrasında Teşvikiye Camii­´nde kılınacak öğle namazının ardından Çengelköy mezarlığında uğurlanacak

Etiketler: , , , , , ,

0 Yorum:

Yorum Gönder

Kaydol: Kayıt Yorumları [Atom]

Bu yayına verilen bağlantılar:

Bağlantı Oluştur

<< Ana Sayfa